• Јавете се за поддршка +86-13902850362

Како да купите достоен кабинет за бања ?

The bathroom cabinet is a piece of essential equipment in the bathroom furniture. A good-looking and practical bathroom cabinet can not only help people better storage of goods but also can play a decorative effect. Во моментов, има многу видови на кабинети за бања на пазарот, with various styles and materials. Па, како да изберете соодветен кабинет за бања? How to buy worthy bathroom furniture storage? Затоа, збирка на стил на украсување, the limitation of reserved position, and so on are the factors we should consider when selecting a bathroom cabinet.

The purchase of bathroom cabinets is great learning.

Денес, Willе ви дадам сеопфатна стратегија за кабинет за бања. Ајде да го собереме брзо!

(1)Димензии на кабинетот за бања

Да изберете соодветен кабинет за бања, прво треба да ја одредите големината на кабинетот за бања. Во моментов, стандардните кабинети за бања се долги 80 см 100мм и широки 45 см - 50 см. If the toilet has a large area, the length of the bathroom cabinet can even reach 120cm-180cm. In the choice of bathroom cabinet size, треба да се следи ергономијата. Ако е превисоко и премногу кратко, тоа сериозно ќе влијае на искуството на корисниците.

(2)Стил на кабинет за бања

По утврдување на големината на кабинетот за бања, следниот чекор е да се избере стилот според стилот на украсување на бањата. Во моментов, два вида на кабинети за бања се попопуларни на пазарот, one is floor-standing and the other is wall-mounted. И двете имаат предности и недостатоци.

1.Кабинет за бања: се однесува на кабинетот за бања со дното допирање на земјата

Предности: 1.There is no wall restriction during installation, convenient transportation, and installation. 2.Удобно е да се чуваат и чуваат предмети, со поголем простор за складирање, stable center of gravity and can store heavy objects.

Недостатоци: 1. The bottom touches the ground all the year-round, што е повеќе подложно на влага. 2. Окупацијата на повеќе простор ќе ја направи бањата повеќе депресивна, а просторот помал. 3. Тешко е да се исчисти, и има многу санитарни мртви места на дното.

2.Wallиден кабинет за бања: се однесува на кабинет за бања чие дно е суспендирано и инсталирано на wallидот со поврзување на делови.

Предности: 1. Дното суспензија е погодна за дифузија на влага, не мувлосан. 2. Нема санитарно мртво катче на обесеното место, што е погодно за чистење. 3. Тоа е едноставно и лесно, и нема да се чини дека тоалетот е угнетуван и преполн.

Недостатоци: 1. Проблематична инсталација, треба да користите wallsидови што носат товар и цврсти wallsидови за да инсталирате ормари за бања. 2. Лошо носивост, it can't place overweight items. 3. Местото за складирање е ограничено.

3)Материјал за кабинет за бања

Бањата е влажен и мрачен простор во текот на целата година. There is also a lot of attention to the material selection of bathroom cabinets. Во моментов, кабинетот материјал е претежно цврсто дрво, ПВЦ, плоча од не'рѓосувачки челик.

1.ПВЦ кабинет за бања

Кабинети за бања од ПВЦ имаат добра отпорност на вода, so they are not susceptible to moisture and mildew and are durable. Покрај тоа, Кабинети за бања од ПВЦ имаат многу добри перформанси за обработка. Постојат многу избори по боја и форма, and the price is relatively cheap and it has high cost-effective.

Сепак, the PVC bathroom cabinet is made of chemical board, which has many harmful substances and poor high-temperature resistance. Внимателно го избираат стари лица и деца во семејството.

2.Суета суштина од дрво суети

Кабинетот за бања со цврсто дрво има и текстура и изглед, но цената е релативно висока. If you want to pursue the style of the bathroom and the appearance of the bathroom, кабинетот на цврсто дрво е добар избор. Сепак, кабинети од цврсто дрво се релативно подложни на влага и не се издржливи.

3.Кабинет за бања од не'рѓосувачки челик

Stainless steel bathroom cabinet has a stronger metal texture, good wear resistance, and moisture resistance, заштитата на животната средина е исто така многу добра, and it is also a good choice for a bathroom cabinet. Сепак, садот за бања од не'рѓосувачки челик не е висок изглед, и ќе се старее поради дамки од вода по долга употреба, што бара поголемо одржување и поправка.

The above is about how to choose a bathroom cabinet. Ако сè уште имате прашања, ве молиме контактирајте не. Frank is a bathroom furniture manufacturer in China focusing on high-quality bathroom cabinet for 13 години.

Ознаки: ,
ИСТРАУВАЕ СЕГА